ژئوممبران LLDPE

ژئوممبران LLDPE

ژئوممبران LLDPE یک نوع ژئوممبران پلاستیکی است که از لایه‌های پلی‌اتیلن با چگالی پایین تشکیل شده است. که دارای انعطاف‌پذیری ، استحکام کششی، قابلیت سازگاری و دوام بیشتر و نرم تر می‌باشد و برای ایجاد حفاظت در برابر رطوبت، آب، شیمیایی‌ها، ورود گاز، روغن، گرد و خاک، رواناب و... در سازه های زیرزمینی و گودها استفاده می شود. LLDPE می‌تواند با غشاهای دیگر ترکیب شده تا انعطاف پذیری و استحکام بیشتری به آنها بخشد.

ژئوممبران LLDPE ترکیبی از LDPE است که دارای انعطاف‌پذیری ، استحکام کششی، قابلیت سازگاری و دوام بیشتر و نرم تر می‌باشد. LLDPE می‌تواند با غشاهای دیگر ترکیب شده تا انعطاف پذیری و استحکام بیشتری به آنها بخشد. ژئوممبران LLDPE برای غشاهایی استفاده می‌شود که نیاز به توانایی فوق‌العاده‌ای برای جذب ضربه دارند در حالی که پاره و سوراخ نمی‌شوند. 

ژئوممبران LLDPE انعطاف پذیر است و می‌تواند به راحتی بر روی مکانی که نیاز به آب بندی دارد پهن شود. این ژئوممبران می‌تواند در رده‌های نازکتری هم تولید شود. از مزایای دیگر آن این است که اگر بر روی خود تا شود به آن آسیبی نمی‌رسد. انعطاف پذیر بودن آن سبب نصب سریع و راحت آن می‌شود.

کاربردهای LLDPE در گودها و سازه های زیرزمینی

برای ایجاد حفاظت در برابر رطوبت، آب، مواد شیمیایی‌، ورود گاز، روغن، گرد و خاک، رواناب و... در سازه های زیرزمینی و گودها استفاده می شود.

کاربرد این نوع ژئوممبران بیشتر در مواردی است که ایجاد فرایند ترک زایی ناشی از تنش وارده به سازه برای سازه ایجاد مشکل خواهد کرد به همین دلیل از این ژئوممبران که انعطاف پذیری زیادی دارد بهره گرفته می‌شود

کاربردهای ژئوممبران LLDPE در سازه های زیرزمینی و گودها عبارتند از:

1- حفاظت در برابر رطوبت و آب: ژئوممبران LLDPE از ترشح آب به داخل سازه‌های زیرزمینی جلوگیری می کند و بدین ترتیب از پوسیدگی و تخریب سازه جلوگیری می کند.

2- حفاظت در برابر مواد شیمیایی: این نوع ژئوممبران قابلیت مقاومت در برابر اسیدها، قلیاها، نفت و مواد شیمیایی دیگر را داراست که در برخی سازه های زیرزمینی این مقاومت بسیار حائز اهمیت است.

3- حفاظت در برابر گرد و خاک: ژئوممبران LLDPE به عنوان یک لایه محافظ بر روی دیوارهای گودها و تونل ها قرار می گیرد و از ورود خاک و گرد به داخل سازه جلوگیری می کند.

4- کاهش خطر نفوذ گازها: در برخی سازه های زیرزمینی مانند پایین آب‌ها، خطر نفوذ گازهای خطرناک وجود دارد که این نوع ژئوممبران قابلیت مقاومت در برابر نفوذ گازهای خطرناک را داراست.

5- استفاده در ساخت باند ضد آب و آبگرفتگی: این نوع ژئوممبران به عنوان یک لایه ضد آب در باند ضد اب استفاده می شود.

ژئوممبران LLDPE

مزایای ژئوممبران LLDPE

مزایای استفاده از ژئوممبران LLDPE در سازه های زیرزمینی شامل:

1-مقاومت بالا در برابر شکستگی و سوراخ شدن: ژئوممبران LLDPE به دلیل چگالی پایین و ساختارش باعث مقاومت بالا در برابر شکستگی و سوراخ شدن می‌شود.

2-انعطاف پذیری بالا: ژئوممبران LLDPE دارای انعطاف پذیری بالا است که به دلیل تغییرات دما و رطوبت در سازه های زیرزمینی می‌تواند انعطاف پذیر باشد و از پارگی و شکست سازه جلوگیری کند.

3-مقاومت در برابر مواد شیمیایی: ژئوممبران LLDPE قابلیت مقاومت در برابر مواد شیمیایی از جمله اسیدها، قلیاها و نفت را داراست.

4-قابلیت نصب و اجرای آسان: به دلیل وزن سبک ژئوممبران LLDPE و انعطاف پذیری بالای آن، نصب و اجرای آن بسیار آسان است.

5-پایداری در برابر اشعه UV: ژئوممبران LLDPE دارای پایداری بالا در برابر پرتو UV است که باعث می‌شود آن برای مدت طولانی در معرض نور خورشید قرار گیرد بدون اینکه کیفیت و عملکرد آن تحت تاثیر قرار گیرد.

6-قابلیت بازیافت: ژئوممبران LLDPE از مواد بازیافتی تشکیل شده است و به دلیل قابلیت بازیافت بالا، این ماده به صورت پایدار در محیط زیست عمل می‌کند.

7-قیمت مناسب: این نوع ژئوممبران به نسبت قیمت مناسبی دارد.
 

کاربرد ژئوممبران LLDPE در مخازن ذخیره آب و فاضلاب

ژئوممبران LLDPE به دلیل خواص فیزیکی و شیمیایی منحصر به فردی که دارد، برای استفاده در مخازن ذخیره آب و فاضلاب بسیار مناسب است. کاربردهای اصلی این نوع ژئوممبران در مخازن ذخیره آب و فاضلاب عبارتند از:

1-جلوگیری از نفوذ آب: ژئوممبران LLDPE باعث جلوگیری از نفوذ آب به داخل مخازن ذخیره آب می‌شود، این باعث می‌شود که آب داخل مخازن نگه داشته شود و از آلودگی آن جلوگیری شود. که در سدها و آب بندها، استخرهای پرورش آبزیان، دریاچه های مصنوعی، کانال های انتقال آب کاربرد دارد.

2-جلوگیری از نفوذ فاضلاب: ژئوممبران LLDPE باعث جلوگیری از نفوذ فاضلاب به خاک می‌شود، این باعث می‌شود که فاضلاب درون مخازن نگه داشته شود و از آلودگی آن جلوگیری شود. در مخازن دفن بهداشتی پسماند و تصفیه آب استفاده می شود.

3-مقاومت در برابر خوردگی: ژئوممبران LLDPE دارای مقاومت بالا در برابر خوردگی است و در برابر عوامل خورنده و شیمیایی مقاومت دارد.

4-مقاومت در برابر درجه حرارت: ژئوممبران LLDPE در برابر درجه حرارت نیز مقاوم است و در برابر تغییرات دما مانند یخبندان و دگرگونی حجمی تحت تاثیر قرار نمی‌گیرد.

5-انعطاف پذیری بالا: ژئوممبران LLDPE دارای انعطاف پذیری بالا است که به دلیل تغییرات دما و حرکات خاک در اثر جابجایی زمین، می‌تواند انعطاف پذیر باشد و از پارگی و شکست در مخازن جلوگیری کند.

6-عدم سمیت برای محیط زیست: ژئوممبران LLDPE از مواد غیر سمی و بدون آلاینده تشکیل شده است.

کاربرد ژئوممبران در گود ها و سازه های زیرزمینی

کاربرد ژئوممبران در گودها و سازه‌های زیرزمینی برای جلوگیری از نفوذ آب و رطوبت و همچنین حفاظت از سازه‌ها در برابر خوردگی و سایر عوامل آلودگی مفید است.

مزایای استفاده از ژئوممبران در گودها و سازه های زیرزمینی عبارتند از:

جلوگیری از نفوذ آب: ژئوممبران با تشکیل لایه‌ای ضد آب، از نفوذ آب به سازه‌های زیرزمینی جلوگیری می‌کند.

حفاظت از سازه‌ها: با نصب ژئوممبران در دیواره‌ ها و سقف گودها و سازه‌های زیرزمینی، می‌توان از سایر عوامل آلودگی مانند شیمیایی‌ها، خوردگی و زیستی‌ها جلوگیری کرد و به حفاظت از سازه‌ها کمک کرد.

کاهش هزینه‌ها: استفاده از ژئوممبران در سازه‌های زیرزمینی و گودها به دلیل اینکه از تعمیرات و نگهداری کمتری نیاز دارد، می‌تواند هزینه‌ها را کاهش دهد.

طول عمر بالا: ژئوممبران دارای مقاومت بالا در برابر خوردگی، آفتاب، آب و هوای سخت و تغییرات دما است که باعث افزایش طول عمر سازه‌های زیرزمینی و گودها می‌شود.

قابلیت انعطاف: ژئوممبران دارای انعطاف پذیری بالا است که می‌تواند در حالت‌هایی که سازه‌های زیرزمینی در معرض تغییرات خاک هستند، از شکست و پارگی جلوگیری کند.

نصب آسان: ژئوممبران‌ ها به دلیل وزن کم و قابلیت پیچیدگی به راحتی نصب می شوند.

کاربردهای ژئوممبران LLDPE


امروزه  استفاده از ژئوممبران LLDPE بدلیل مقاومت کششی عالی و انعطاف پذیری بسیار بالا ، در پروژه‌های عمرانی به خصوص پروژه‌های ژئوتکنیکی گسترش روز افزونی داشته است. 

از موارد مورد استفاده دیگر ژئوممبران LLDPE:

 • آب بند کردن دیواره گودبرداری‌ها
 • سازه های مدفون در خاک
 • تونل‌های غیر شهری
 • تونل‌های شهری
 • ایستگاه‌های قطار زیرزمینی 
 • و تونل‌های قطار زیرزمینی است. 

لازم به ذکر است استفاده از ژئوممبران LLDPE به خودی خود مستلزم ایجاد یک سازه آب بند کامل نمی‌باشد. در این راستا باید از مزیت‌های دیگر ژئوسینتتیک‌ ها نیز بهره مند گردید. ژئوتکستایل و ژئونت و یا ژئودرین از آن جمله از ژئوسینتیک‌ هایی هستند که کمک به سزایی در امر آب بندی سازه مورد نظر انجام می‌دهد.

ژئوتکستایل در این سیستم آب بند نقش فیلتر برای ژئودرین و خاک و نقش یک پوشش محافظ را برای ژئوممبران بر عهده دارد. ژئوتکستایل ها مانع از ورود خاک ریزدانه به سیستم زهکشی می‌شود. ورود ریزدانه‌های خاک به سیستم زهکشی در دراز مدت سبب بسته شدن و مسدود شدن این سیستم خواهد شد. به کارگیری این سیستم سبب افزایش سرعت و کاهش هزینه و از همه مهمتر افزایش راندمان و اطمینان پذیری بیشتر به سازه آب‌ بند گردیده است.

 

ویژه ها


تخمین هدر رفت آب
تخمین هدر رفت آب

تخمین آب هدر رفته از کفی کانال انتقال آب

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

تحلیل و بررسی سازه های فرسوده جهت جایگزینی با متریال جدید

تبلیغات


راه های ارتباطی


تهران، یوسف آباد، خیابان جهان آرا، خیابان 27، پلاک 67، طبقه سوم
02188009862
02188009862
02189770827
09120204952
info@geokhanjani.com

دسترسی سریع


 • صفحه اصلی
 • آخرین مطالب
 • پروژه ها
 • محصولات
 • کاتالوگ