02188009861

02189770827

مشاوره

خانه>گرین وال

گرین وال

دیوار سبز: زیبایی و طبیعت در داخل فضاها

دیوار سبز، به زبان لاتین گرین وال یا Green Wall نامیده می‌شود. این مفهوم به طراحی و ساختن دیوارهایی اشاره دارد که با استفاده از گیاهان، جلب زیبایی و عنصر طبیعت در فضاهای داخلی و خارجی ایجاد می‌کنند. دیوارهای سبز می‌توانند به دو صورت مصنوعی یا طبیعی طراحی شوند و به عنوان دکوراسیون یا حتی در نمای بیرونی ساختمان‌ها مورد استفاده قرار گیرند.

در اثر افزایش سکونت در آپارتمان‌ها، تقاضای برای ایجاد این باغ‌های عمودی یا دیوارهای سبز در فضاهای محدود بسیار افزایش یافته است. این دیوارها علاوه بر جذب نگاه، بهبود کیفیت هوای داخلی و افزایش زیبایی محیط کمک می‌کنند.

نمونه ای از دیوار سبز های جذاب دیدنی

طراحی دیوار سبز

دیوار سبز می‌تواند در مکان‌های مختلفی ایجاد شود. برخی آن را در داخل خانه‌ها بر روی یکی از دیوارها، در فضاهای داخلی یا حتی بر روی بام سبز ایجاد می‌کنند. این طراحی به طور کلی به عنوان یک بخش از گل‌های آپارتمانی عمودی در نظر گرفته می‌شود که روی دیوار نصب می‌شوند.

برای طراحی دیوار سبز، نیاز به همکاری با تیم حرفه‌ای و مجرب دارید. آنها علاوه بر ایجاد طراحی اولیه، باید قادر به اجرای دقیق و موفقیت‌آمیز این طرح با توجه به دکوراسیون داخلی و شرایط محیطی باشند.

اگر به دنبال طراحی دیوار سبز حرفه‌ای هستید، می‌توانید با توجه به نیازها و شرایط جغرافیایی خود، انواع گیاهان مقاوم به شرایط آب و هوایی منطقه خود را انتخاب کنید.

تجهیزات دیوار سبز

بخش‌های حیاتی در دیوار سبز شامل اسکلت دیواری، باکس کشت گیاه، سیستم زهکشی، سیستم آبرسانی، گیاهان و خاک هستند. آماده‌سازی این عناصر به شکل صحیح و اصولی، بسیار مهم است زیرا به شکل نهایی زیبایی دیوار سبز را تعیین می‌کند و شرایط مناسب برای رشد گیاهان را فراهم می‌کند. با توجه به اهمیت این بخش‌ها، نباید در آماده‌سازی آن‌ها سهل‌انگاری کرد.

انواع دیوار سبز

دیوارهای سبز، بر اساس طراحی، ساختار و استفاده‌های مختلف می‌توانند به انواع متنوعی تقسیم شوند. برخی از انواع دیوارهای سبز عبارتند از:

دیوارهای سبز داخلی (Interior Green Walls):

این نوع دیوارهای سبز در داخل ساختمان‌ها و فضاهای داخلی نصب می‌شوند. آنها به عنوان تزیینات داخلی و به منظور تصفیه هوا و افزایش کیفیت هوای داخلی استفاده می‌شوند.

دیوارهای سبز خارجی (Exterior Green Walls):

این نوع دیوارهای سبز بر روی دیوارهای ساختمان‌ها یا سازه‌های خارجی نصب می‌شوند. آنها به منظور بهبود زیبایی معماری ساختمان و کاهش تأثیرات محیطی مثل گرما و صدا مورد استفاده قرار می‌گیرند.

دیوارهای سبز عمودی (Vertical Green Walls):

این دیوارهای سبز به صورت عمودی نصب می‌شوند و به منظور صرفه‌جویی در فضای افقی و افزایش مساحت سبز در مکان‌های محدود مورد استفاده قرار می‌گیرند.

دیوارهای سبز معلق (Hanging Green Walls):

در این نوع دیوارهای سبز، گیاهان از بالا به پایین به شکل معلق نصب می‌شوند و معمولاً در سقف‌ها یا نمای خارجی ساختمان‌ها قرار می‌گیرند.

دیوارهای سبز افقی (Horizontal Green Walls):

در این نوع دیوارهای سبز، گیاهان افقی به زمین یا سطح دیوار نصب می‌شوند و ممکن است برای سبزیجات، گل‌ها و گیاهان پوششی استفاده شوند.

دیوارهای سبز بدون خاک (Soilless Green Walls):

در این نوع دیوارهای سبز، گیاهان بدون استفاده از خاک کشت می‌شوند و از سیستم‌های هیدروپونیک یا کشت محیطی استفاده می‌کنند.

دیوارهای سبز تعاملی (Interactive Green Walls):

این نوع دیوارهای سبز حاوی تکنولوژی‌های تعاملی مثل سیستم‌های نورپردازی یا سنسورهای محیطی هستند که با تعامل کاربران یا محیط اطراف تغییر می‌کنند.

دیوارهای سبز پایداری (Sustainable Green Walls):

این دیوارهای سبز با تمرکز بر پایداری محیطی طراحی می‌شوند و از گیاهان مقاوم به شرایط محیطی مختلف استفاده می‌کنند.

هر کدام از این انواع دیوارهای سبز دارای مزایا و کاربردهای خاص خود هستند و بر اساس نیازها و شرایط مکانی می‌توانند انتخاب شوند

مزایای استفاده از دیوار سبز

داشتن یک باغ عمودی در خانه یا محل کار شما نه تنها یک چشم انداز واقعی است، بلکه چندین مزیت نیز دارد:

هوا را تصفیه می کند و CO2 را جذب می کند

 • باعث افزایش احساس خوشبختی و کاهش استرس می شود
 • صداهای محیط و دمای اتاق را کاهش می دهد
 • باعث افزایش بهره وری و کاهش مرخصی استعلاجی کارکنان می شود
 • انحراف آب از دیوارها در هنگام باران شدید
 • ایجاد یک لایه عایق اضافی برای ساختمان ، بنابراین کاهش اتلاف انرژی و کاهش نیاز به گرمایش، حتی در خانه های مدرن و با عایق کاری مناسب.
 • کمک به خنک نگه داشتن خانه ها در تابستان . برخلاف دیوارهای آجری و بتنی، سطوح سبز انرژی خورشید را در طول روز ذخیره نمی‌کنند و به همان ترتیب آن را مانند شب آزاد می‌کنند.
 • ارائه مزایای زیبایی شناختی بزرگ
 • ایجاد زیستگاه برای حشرات
 • کمک به بهبود کیفیت هوای شهری
 • کمک به کاهش آلودگی صوتی

معایب دیوار سبز

 • نیاز به مراقبت و نگهداری مداوم
 • هزینه نصب و نگهداری بالا
 • محدودیت در انتخاب گونه‌های گیاهی
 • ممکن است باعث رطوبت و پوسیدگی ساختمان شود
 • نیاز به سیستم‌های آبیاری پیچیده
 • ممکن است به نور و فضای خورشیدی کافی نیاز داشته باشد
 • پیچیدگی در نصب و تعمیرات
 • تغییرات فصلی در رشد گیاهان

مراقبت از دیوارهای سبز

مراقبت از دیوارهای سبز بسیار مهم است تا طول عمر آنها تضمین شود. در مرحله اجرا، استفاده از مواد با کیفیت و زیرساخت مناسب از جمله عوامل کلیدی است. اجرای دیوار سبز با مواد مدرن و مناسب، می‌تواند عمر این ساختار را به طور قابل توجهی افزایش دهد.

اگر به دنبال طراحی دیوار سبز یا گرین وال مدرن و حرفه‌ای هستید، مشاوره با تیم‌های متخصص می‌تواند به شما در ایجاد یک فضای زیبا و طبیعی کمک کند.

تجربه طراحی دیوار سبز به شما این امکان را می‌دهد که با طبیعت به شیوه‌ای نوین و زیبا در ارتباط باشید.