ژئوممبران مضرس

ژئوممبران مضرس

ژئوممبران مضرس یک نوع ژئوممبران پلیمری است که از پلیمرهای ترموپلاستیکی ساخته شده است. این نوع ممبران برخلاف ژئوممبران‌های دیگر، دارای مقاومت بالایی در برابر شکستگی، اتصالات، ترکیدگی و سایر خرابی‌هاست. همچنین، ژئوممبران مضرس دارای ویژگی‌هایی نظیر مقاومت به تنش، خوردگی، اشعه ماوراء بنفش، حرارت و آب است. این نوع ژئوممبران در پروژه های مربوط به دفن زباله، استخراج از معدن، نگهداری مواد زائد و مهار زباله بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

ژئوممبران مضرس به گونه ای طراحی شده است که چه دارای بافت سطحی یک طرفه باشد و چه دارای بافت سطحی دو طرفه، به هر حال باعث بهبود اصطکاک بین دو لایه می شود. در واقع ژئوممبران مضرس دارای سطح ناصافی است که می تواند ضریب اصطکاک شیب های تند را در امور مهندسی شهری تعدیل و مناسب کند. این امر با به حداکثر رسیدن حجم موثر ژئوممبران باعث بهبود عملکرد میان دو لایه می شود. از طرف دیگر دارای لبه های صافی است که باعث می شوند امکان جوشکاری فیوژن حرارتی با کیفیت بالا بین ورقه هایی که کنار هم قرار می گیرند به وجود آید.

این نوع ژئوممبران عموماً به صورت رول و در ضخامت‌های مختلف ارائه می‌شود و قابل استفاده در بسیاری از صنایع مختلف مانند صنعت ساختمانی، صنایع نفت و گاز، صنایع معدنی و صنایع کشاورزی است.

در صنعت ساختمانی، ژئوممبران مضرس به عنوان لایه‌ای برای حفاظت از کف، بام و سایر قسمت‌های ساختمان در برابر نفوذ رطوبت به کار می‌رود. در صنایع نفت و گاز نیز، ژئوممبران مضرس برای جلوگیری از نفوذ آب و مواد آلوده به تراکمات در کف مخازن نفتی و گازی استفاده می‌شود.

در صنایع معدنی، این نوع ژئوممبران برای حفاظت از انباره‌های مواد معدنی، خاک و پسماندها و همچنین به عنوان لایه ضد آب برای حفاظت از دیوارهای معدنی به‌کار می‌رود. همچنین، ژئوممبران مضرس در صنایع کشاورزی به عنوان لایه‌ای برای جلوگیری از نفوذ آب به سطح، استفاده می‌شود.

کاربرد صنعتی ژئوممبران مضرس

ژئوممبران مضرس، در صنایع مختلفی کاربرد دارد و برای کاربردهای مختلفی از جمله سازه‌های عمرانی و محیطی، محصولات مصرفی و موارد دیگر به کار می‌رود. در زیر به برخی از کاربردهای این نوع ژئوممبران پلیمری اشاره شده است:

1- کاربرد در صنعت ساختمانی: در صنعت ساختمانی، ژئوممبران مضرس به‌عنوان یک لایه ضد آب در پوشش کف ساختمان، کف بالکن، بام، پشتیبان‌های دیوار ساحلی و سایر قسمت‌هایی که نیاز به حفاظت در برابر رطوبت دارند، استفاده می‌شود.

2- کاربرد در صنعت نفت و گاز: در صنعت نفت و گاز، این نوع ممبران به‌عنوان لایه‌ای برای جلوگیری از نفوذ آب و سایر مواد آلوده به تراکمات، بر روی کف مخازن نفت و گاز قرار می‌گیرد.

3- کاربرد در پروژه‌های آب: ژئوممبران مضرس در پروژه‌های مختلفی از جمله تهیه دیوارهای حائل سد، مخازن ذخیره آب، شبکه آبیاری، تصفیه خانه‌ها و حوضچه‌های شنا و استخر کشاورزی استفاده می‌شود.

4- کاربرد در صنایع معدنی: در صنایع معدنی، ژئوممبران مضرس به‌عنوان یک روکش برای انباره‌های نگهداری مواد معدنی، خاک و پسماندها و همچنین به‌عنوان لایه ضد آب برای حفاظت از دیوارهای معدنی به‌کار می‌رود.

5- کاربرد در صنایع کشاورزی: در صنایع کشاورزی، ژئوممبران مضرس به‌عنوان لایه‌ای برای جلوگیری از نفوذ آب به سطح کاربرد دارد.

ژئوممبران مضرس

ویژگی های ژئوممبران مضرس

این نوع ژئوممبران که دارای بافت پلی اتیلن بوده و چگالی بالایی هم دارد، از مقاومت برشی بسیار زیادی برخوردار هستند و به صورت چند محوری بهترین و بالاترین عملکرد موجود را دارند. ویژگی‌های ژئوممبران مضرس عبارتند از:

 • مقاومت در برابر پوسیدگی و خوردگی
 •  مقاومت در برابر رطوبت
 • مقاومت در برابر تغییرات دما
 • انعطاف پذیری و انسجام بالا
 • قابلیت جوشکاری و چسباندن با سطوح دیگر
 • عدم حساسیت به اشعه UV و خوردگی نوری
 • مقاومت در برابر اثرات شیمیایی
 • عدم نفوذپذیری به اکسیژن، دی‌اکسید کربن، نیتروژن و سایر گازها
 • قابلیت بازیافت و استفاده مجدد

از جمله ویژگی های خاص این نوع ژئوممبران علاوه بر اینکه در برابر برش خوردن مقاومت بالایی دارند، دارای زاویه اصطکاک بزرگ، کشیدگی فوق العاده و بالاترین ضریب اصطکاک سطح رابط هستند.

علاوه بر همه آنچه تا اینجا درباره ژئوممبران مضرس گفتیم، باید توجه داشت که مقاومت این نوع از ژئوممبران ها در برابر اشعه ماوراء بنفش نیز بسیار بالاست. همچنین ژئوممبران  مضرس در برابر مواد شیمیایی و خورندگی آنها نیز مقاوم است. از این گذشته، این ژئوممبران در برابر انواع فشارها، از جمله فشارهای محیطی  نیز مقاومت فوق العاده ای دارد.

از طرف دیگر، در عین حالی که مقاومت کششی بسیار بالایی دارد، کشیدگی آن بسیار کم است. ضریب اصطکاک آن نیز بالاست که همراه با ویژگی مقاومت بالا در برابر کشیدگی باعث می شود که عملکرد ژئوتکستایل را تقویت کند.

نکته مهمی که باید در این زمینه در نظر گرفت این است که ژئوممبران مضرس در برابر آب به شدت نفوذناپذیر است که باعث می شود اهمیت و استفاده بیشتری پیدا کند. این امر موجب می شود که در برابر خوردگی و فرسایش ناشی از نفوذ آب و مواد شیمیایی و حرارت و سرما نیز مقاوم باشد.

از دیگر ویژگی های ژئوممبران HDPE مضرس این است که دارای خاصیت تثبیت کننده فوق العاده پیشرفته ای است که باعث می شود عملکرد آن در زمینه محافظت، پایداری، تقویت، زهکشی، فیلترها، ایزوله و غیره را تقویت شود.

وزن سبک، تهیه و تولید آسان و راحت و عمر نسبتا طولانی و مناسب آن از دیگر ویژگی هایی است که باید در نظر گرفت.

ژئوممبران دو طرفه مضرس

ژئوممبران دو طرفه مضرس از پلی اتیلن دارای چگالی بالا، کربن سیاه، مقدار کمی آنتی اکسیدان و تثبیت کننده های حرارتی تهیه و تولید می شود. این نوع ژئوممبران انعطاف پذیری بالایی داشته و در برابر مواد شیمیایی مقاوم بوده، خواص مکانیکی زیادی داشته و در برابر ترک خوردگی بر اثر تنش های محیطی و فرسایش پایداری بالایی دارد.

از جمله خواص و ویژگی های ژئوممبران دو طرفه مضرس این است که به شدت برای محل های دفن زباله که شیب های تند داشته و دارای پستی و بلند هستند مفید است. همچنین برای پروژه هایی که لازم است در برابر نفوذ آب مقاوم باشند، یکی از بهترین گزینه هاست. استفاده از این ژئوممبران باعث آسان تر شدن بذرپاشی ثانویه بر روی ژئوتکستایل می شود و نیروی تغییر شکل آن را تقویت می کند.

به طور کلی ژئوممبران مضرس چه یک طرفه باشد و چه دو طرفه برای بهبود عملکرد محل هایی می شود که دارای شیب تند هستند. همچنین در محل هایی لازم است برای بهبود پایداری ساخت و ساز از ضریب اصطکاک بالایی استفاده شود، ژئوممبران بهترین انتخاب است.

کاربردهای مهم و اصلی ژئوممبران مضرس

کاربردهای مهم و اصلی ژئوممبران مضرس

ژئوممبران مضرس، در صنایع مختلفی کاربرد دارد و برای کاربردهای مختلفی از جمله سازه‌های عمرانی و محیطی، محصولات مصرفی و موارد دیگر به کار می‌رود. در زیر به برخی از کاربردهای این نوع ممبران پلیمری اشاره شده است:

مهم ترین کاربردهای ژئوممبران مضرس در پروژه های زیست محیطی مربوط به شهرسازی و شهرداری هاست. همچنین در پروژه هایی که مربوط به صرفه جویی در مصرف آب هستند، به کار گرفته می شوند. از دیگر کاربردهای این نوع ژئوممبران استفاده در ساخت درپوش محل های دفن زباله، عایق های استخر، روکش های کانال های فاضلاب، روکش مخازن مختلف از جمله مخزن های تصفیه آب خام، استخرهای پرورش آبزیان، تالاب های تصفیه آب فاضلاب و صنعت مهار ثانویه است.

از طرف دیگر در محل های دفن زباله های جامد و نیز محل دفن زباله های خطرناک نیز از ژئوممبران های مضرس استفاده می کنند. همچنین یکی از مهم ترین کاربردهای ژئوممبران ها، استفاده از آنها در معادن استخراج مواد معدنی، محل های نگهداری خاکستر ذغال سنگ و نیز محل هایی است که انواع زباله ها و کودهای حیوانی در آنجا نگهداری و مهار می شوند.

مشخصات ژئوممبران مضرس

ضخامت این نوع ژئوممبران بین یک تا دو و نیم میلی میتر است و مطابق با درخواست مشتری به صورت رول های چهار متری، شش متری و هشت متری طراحی و تولید می شود.انعطاف پذیری مناسب ژئوممبران های تک لایه و دو لایه مضرس باعث می شود که بین محدوده دمایی هفتاد درجه سانتیگراد زیر صفر

و یکصد و ده درجه سانتیگراد بالای صفر به راحتی جوابگو باشد.

همچنین، ژئوممبران مضرس دارای مقاومت بالا در برابر شکستگی، سایش و سایر خرابی های مکانیکی است و قابلیت پذیرش تنش های ناشی از تغییر حجم خاک و تنظیم جریان آب را داراست. این نوع ژئوممبران همچنین دارای پایداری شیمیایی بالاست و با مواد شیمیایی از جمله اسیدها، بازها و مواد شیمیایی دیگر به خوبی سازگاری دارد. ژئوممبران مضرس همچنین دارای قابلیت ضدعفونی و ضدقارچی است که باعث می شود از رشد باکتری ها و قارچ ها جلوگیری شود.

ژئوممبران مضرس به دلیل داشتن ویژگی‌های خاصی که باعث می‌شود در برابر خوردگی، آتش سوزی، پیری و شکستگی مقاوم باشد، در بسیاری از پروژه‌های مهندسی عمران مورد استفاده قرار می‌گیرد. برخی از مشخصات این نوع ژئوممبران عبارتند از:

مقاومت در برابر شکستگی: ژئوممبران مضرس از موادی تشکیل شده است که در برابر فشارهای بالا و نیروهای برشی مقاومت بالایی دارند. این ویژگی باعث می‌شود که این نوع ژئوممبران در پروژه‌های ساختمانی و عمرانی با فشارهای بالا مورد استفاده قرار گیرد.
مقاومت در برابر آتش سوزی: ژئوممبران مضرس از موادی تشکیل شده است که در برابر آتش سوزی مقاومت دارند. این ویژگی باعث می‌شود که این نوع ژئوممبران در پروژه‌هایی که با خطر آتش سوزی مواجه هستند، مورد استفاده قرار گیرد.

مقاومت در برابر خوردگی: ژئوممبران مضرس از موادی تشکیل شده است که در برابر خوردگی مقاومت دارند. این ویژگی باعث می‌شود که این نوع ژئوممبران در پروژه‌هایی که با مواد خورنده و ترکیبات شیمیایی مواجه هستند، مورد استفاده قرار گیرد.

ویژگی ضد نفوذ: ژئوممبران مضرس از موادی تشکیل شده است که در برابر نفوذ آب و سایر مواد قابل حل مقاومت دارند.

قیمت ژئوممبران مضرس

قیمت ژئوممبران مضرس بستگی به کیفیت، رنگ، ضخامت و ابعاد آن دارد. برای اطلاع از بازه قیمت ژئوممبران مضرس با شرکت ژئوخانجانی تماس بگیرید تا کارشناسان ما مشاوره های لازم را به شما بدهند.

ویژه ها


تخمین هدر رفت آب
تخمین هدر رفت آب

تخمین آب هدر رفته از کفی کانال انتقال آب

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

تحلیل و بررسی سازه های فرسوده جهت جایگزینی با متریال جدید

تبلیغات


راه های ارتباطی


تهران، یوسف آباد، خیابان جهان آرا، خیابان 27، پلاک 67، طبقه سوم
02188009862
02188009862
02189770827
09120204952
info@geokhanjani.com

دسترسی سریع


 • صفحه اصلی
 • آخرین مطالب
 • پروژه ها
 • محصولات
 • کاتالوگ