ژئوتکستایل نبافته

ژئوتکستایل نبافته چیست

ژئوتکستایل نبافته یا ژئوتکستایل غیربافته، یک نوع محصول ژئوسنتتیکی است که از پلیمرهای پلی پروپیلن (PP) یا پلی استر (PET) ساخته شده است. این محصول با استفاده از روش‌های اسپان باندینگ یا ترموباندینگ تولید می‌شود.

ژئوتکستایل نبافته به دلیل داشتن ویژگی‌هایی مانند مقاومت در برابر شکستگی، مقاومت در برابر شیمیایی‌ها، ضد آب بودن و ایجاد پایداری در ترکیبات خاک، در بسیاری از کاربردهای ژئوتکنیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. برخی از کاربردهای ژئوتکستایل نبافته عبارتند از: پوشش زیرین خاک، تقویت خاک، جلوگیری از فرسایش خاک و کنترل سیلاب.ژئوتکستایل نبافته

معرفی پارچه های ژئوتکستایل نبافته

پارچه های ژئوتکستایل نبافته، پارچه هایی هستند که از الیاف سینتتیکی یا طبیعی ساخته می‌شوند و به صورت بسترهای غیربافته، مانند چرم، نخ، پلی‌استر، پلی پروپیلن، گلس، فیبر کربنی، و غیره تولید می‌شوند. این پارچه ها معمولاً برای استفاده در بسیاری از کاربردهای ژئوتکنیکی و عمرانی، مانند زیرسازی جاده ها، ساخت سد، محافظت از سواحل دریا، ساخت دیوارهای پی، و غیره، استفاده می‌شوند.

در زیر، برخی از پارچه های ژئوتکستایل نبافته معرفی شده است:

پارچه های چرمی: این نوع پارچه ها از الیاف چرمی ساخته می‌شوند و به دلیل خواص ضدآب، مقاومت در برابر سایش و ضربه، قابلیت انعطاف پذیری، مقاومت در برابر آتش، و غیره، در صنایع خودروسازی، ساختمانی، ورزشی، و غیره، استفاده می‌شوند.

پارچه های پلی‌استری: این پارچه ها از الیاف پلی‌ استر ساخته شده‌اند و دارای خواصی همچون مقاومت در برابر آتش، انعطاف پذیری، مقاومت در برابر پوسیدگی و خوردگی، و غیره، هستند. این پارچه ها در صنایع ساختمانی، حفاظتی، کشاورزی و غیره، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

پارچه های پلی پروپیلنی: این پارچه ها از الیاف پلی پروپیلن ساخته شده‌اند و دارای خواصی همچون مقاومت در برابر شعله، پوسیدگی دارد.

ژئوتکستایل بافته یا ژئوتکستایل نبافته

ژئوتکستایل می‌تواند به صورت بافته یا نبافته باشد. بافته شدن ژئوتکستایل به معنای تولید آن به وسیله بافتن الیاف با یکدیگر است، در حالی که ژئوتکستایل نبافته با استفاده از روش‌های دیگری مانند چسباندن، فشردن و یا حتی جوش دادن تولید می‌شود. 

در واقع، تولید ژئوتکستایل نبافته به دلیل داشتن خصوصیات مختلفی از جمله قابلیت انعطاف، مقاومت بالا و عمر طولانی‌تر، در برخی کاربردهای ژئوتکنیکی مانند ساخت سدها، جاده‌ها و پل‌ها، بهتر استفاده می‌شود. با این حال، ژئوتکستایل بافته نیز در برخی کاربردهای ژئوتکنیکی و ساختمانی، مانند استفاده در فیلتراسیون آب، تقویت خاک و غیره، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ساخت و طراحی یک منظره عالی کار سخت و دشواری خواهد بود؛ اما خدا را شکر که محصولات محوطه سازی وجود دارند تا این کار را برای طراحان حرفه ای آسان تر سازند. پارچه های ژئوتکستایل با انواع مختلف ژئوتکستایل بافته و ژئوتکستایل نبافته از جمله ابزار در این زمینه می باشند که طراحان مناظر می توانند از آن ها طراحی محوطه های مختلف استفاده کنند.

در واقع پارچه های ژئوتکستایل با ایجاد ثبات در زمین، بهبود در زهکشی، فیلتراسیون ، جداسازی سنگدانه ها و پخش بارهای تحمیل شده ، تفاوت زیادی در ساخت و ساز مدرن ایجاد می کنند و لذا برای انواع پروژه ها مناسب می باشند؛ اما توجه داشته باشید که باید پیش از انتخاب پارچه های ژئوتکستایل با انواع مختلف این پارچه ها آشنا بوده و تفاوت میان آن ها را به درستی درک کرده باشید پس در نتیجه یکی از اصلی ترین مواردی که در این زمینه باید به آن دقت کنید این است که آیا این پارچه ها بافته شده هستند یا غیر بافته شده می باشند؟!

معرفی پارچه های ژئوتکستایل

پارچه های ژئوتکستایل یکی از مهم ترین گروه های مواد ژئوسنتتیک می باشند که از الیاف مصنوعی و مبتنی بر پلیمرها ساخته می شوند؛ یعنی در واقع تفاوت این پارچه ها با سایر منسوجات صنعتی تفاوت در الیاف آن ها می باشد، چرا که سایر منسوجات اغلب از الیاف طبیعی همچون پشم، پنبه و … ساخته شده و درصد استفاده از الیاف مصنوعی همچون پلیمر در آن ها بسیار ناچیز می باشد و این در حالی است که پارچه های ژئوتکستایل غالبا از الیاف مصنوعی و پلیمرها ساخته و تولید می شوند.

بنابراین با توجه به الیاف به کار رفته در تولید ژئوتکستایل ها باید گفت که مشکلات فرسودگی در این پارچه ها به حداقل رسیده و لذا این پارچه ها طول عمر بیشتری دارند. همچنین الیاف مصنوعی به کار رفته در ژئوتکستایل ها قابل انعطاف بوده و توسط ماشین آلات مخصوصی ساخته می شوند، به طوری که دو روش کلی برای ساخت و تولید این پارچه ها وجود دارد و براساس این دو روش انواع مختلف ژئوتکستایل را می توان به دو نوع ژئوتکستایل بافته و ژئوتکستایل نبافته تقسیم بندی کرد.

در زمینه ی کاربرد این پارچه ها باید بگوییم که مقاومت بالا و نحوه ی عملکرد ژئوتکستایل در مقابل نفوذ پذیری آب و سایر مایعات موجب شده که از این پارچه ها در حداقل 100 زمینه کاربردی استفاده شود که براساس نوع پارچه ها می توان مشخص کرد که برای هر زمینه چه نوع ژئوتکستایلی می تواند مفید باشد؛ اما به طور کلی از انواع مختلف ژئوتکستایل بافته شده یا ژئوتکستایل نبافته در 4 زمینه جداسازی، تقویت، فیلتراسیون و زهکشی چمن می توان استفاده کرد.

در ادامه به مواردی از کاربرد های پارچه های ژئوتکستایل می پردازیم:

 • کاربرد ژئوتکستایل نبافته در پروژه های تونل سازی
 • استفاده از انواع ژئوتکستایل ها در پروژه های راه آهن و راهسازی به عنوان یک عامل کاربردی مهم در جهت تقویت سازی، جداسازی و فیلتراسیون لایه های متفاوت زیرساخت ها
 • کاربرد ژئوتکستایل بافته شده در ساخت و احداث دیوارهای آب بند و سد های خاکی
 • استفاده از ژئوتکستایل بافته شده در پروژه های محکم سازی زمین هایی که به افزایش ضریب باربری خاک نیاز دارند.

همانطور که گفتیم بهترین راه برای انتخاب پارچه ژئوتکستایل در پروژه های مختلف، شناخت انواع مختلف این پارچه ها و درک تفاوت میان آن ها می باشد، به همین منظور در این مقاله سعی داریم دو نوع اصلی پارچه های ژئوتکستایل بافته شده و ژئوتکستایل نبافته را به شما معرفی کنیم تا شما با دید وسیع تر و بهتری به انتخاب انواع مختلف این پارچه ها بپردازید؛ اما پیش از آن لازم است چند مورد از فیلترهای اصلی پارچه های ژئوتکستایل را برای شما عنوان کنیم:

 • دیتاشیت ژئوتکستایل نبافته
 • دیتاشیت ژئوتکستایل بافته
 • دیتاشیت ژئوتکستایل ۱۲۵۰ گرم
 • دیتاشیت ژئوتکستایل ۱۵۰ گرم
 • ژئوتکستایل نبافته

تفاوت ژئوتکستایل نبافته با ژئوتکستایل بافته شده

تفاوت ژئوتکستایل نبافته با ژئوتکستایل بافته شده در روش تولید آن‌ها است. ژئوتکستایل بافته شده توسط بافتن الیاف با یکدیگر تولید می‌شود، در حالی که ژئوتکستایل نبافته با استفاده از روش‌های دیگری مانند چسباندن، فشردن و یا حتی جوش دادن تولید می‌شود.

در مورد ویژگی‌های فیزیکی و مکانیکی، ژئوتکستایل نبافته و بافته شده هر دو قابلیت انعطاف و مقاومت بالا در برابر نیروی کششی و شکستگی را دارا هستند. با این حال، ژئوتکستایل نبافته معمولاً نسبت به ژئوتکستایل بافته شده انعطاف پذیرتر و قابلیت پذیرش تنش‌های پویایی بیشتری دارد.

به علاوه، ژئوتکستایل نبافته به دلیل داشتن سطح بیشتر و توزیع یکنواخت تر الیاف در ساختار آن، قابلیت ایجاد مقاومت بیشتری در برابر ترکیدگی و نفوذ آب را دارد.

با توجه به مزایای هر یک از این دو نوع ژئوتکستایل، انتخاب آن‌ها به منظور مصارف مختلف در حوزه ژئوتکنیک و ساختمانی بستگی به نوع کاربرد، شرایط محیطی و ویژگی‌های مورد نیاز دارد.


همانطور که گفتیم هر نوع از پارچه های ژئوتکستایل با توجه به نیاز پروژه ها به کار برده می شوند و فواید و کاربردهای مختلفی دارند؛ اما همانطور که از نام این دو نوع از ژئوتکستایل ها مشخص است، تفاوت اساسی آن ها در نحوه عملکردشان نیست بلکه تفاوت اصلی و اساسی ژئوتکستایل نبافته و ژئوتکستایل بافته شده تنها در نحوه تولید آن ها می باشد.

همانطور که گفته شد در تولید ژئوتکستایل ها از دو روش کلی استفاده می شود و به طور کلی برخی از این پارچه ها به وسیله منسوجات بافته شده به طور تصادفی با هم درگیر شده و ژئوتکستایل ها را می سازند و برخی دیگر به وسیله ی گره زدن منسوجات بافته شده به یکدیگر، تولید می شوند.

در واقع در خصوص تولید انواع مختلف ژئوتکستایل ها می توان گفت که ژئوتکستایل های بافته شده به وسیله دستگاه های بافندگی صنعتی بافته و تولید می شوند، در حالی که ژئوتکستایل های نبافته با یک روش خاص تحت عنوان روش سوزن کاری و به وسیله ی یک سری سوزان های خاردار تولید شده و ظاهری بی بافت و نمد گونه دارند.

برای درک بهتر تفاوت های ژئوتکستایل نبافته و ژئوتکستایل بافته در ادامه مقاله به معرفی این دو پارچه می پردازیم.

تفاوت ژئوتکستایل نبافته با ژئوتکستایل بافته شده

پارچه ژئوتکستایل بافته شده

پارچه ژئوتکستایل بافته شده از بافتن نوارهای پلی پروپیلن به یکدیگر و به وسیله دستگاه نساجی صنعتی ساخته می شود. استفاده از یک الگوی متقاطع در تولید این نوع از ژئوتکستایل ها باعث استحکام فوق العاده این پارچه شده است؛ اما توجه داشته باشید که قابلیت تخلیه کمتری در مقایسه با ژئوتکستایل نبافته  دارد. استحکام و کیفیت سخت افزار ژئوتکستایل بافته شده، مانند آنچه در محدوده محصول Groundtex وجود دارد، موجب افزایش مقاومت کششی ژئوتکستایل بافته شده می شود و در نتیجه آن را برای استفاده در زیر پاسیوها، مسیرها، مکان های پارکینگ و سایر برنامه های کاربردی که به یک غشا با مقاومت بالا؛ اما مقرون به صرفه نیاز دارند، مناسب می کند.

ویژگی های ژئوتکستایل نبافته

اگرچه ژئوتکستایل نبافته مقاومت کششی کمتری نسبت به نوع بافته شده دارد؛ اما فراموش نکنید که مقاومت، دوام و خصوصیات زهکشی این ژئوتکستایل همچون مدل بافته شده آن بسیار ایده آل و مناسب می باشد. ژئوتکستایل نبافته پارچه ای نمدی مانند است که به وسیله پیوند حرارتی پلی پروپیلن یا مخلوطی از الیاف پلی پروپیلن و پلی استر ساخته می شود و سپس با استفاده از سوراخ‌کاری سوزن، تقویم بندی و سایر روش ها به تولید می رسد.

برش این نوع پارچه ژئوتکستایل راحت تر بوده و سرعت نفوذ پذیری آن در آب زیاد است و با گذشت زمان مقاومت آن در برابر مایعات افزایش نمی یابد و این در حالی است که پارچه بافته شده در هنگام استفاده در زیر زمین با گذشت زمان از بین می رود.

بنابراین با توجه به چنین ویژگی هایی می توان گفت که ژئوتکستایل نبافته برای استفاده در زیر مسیرهای عبور جاده ای و در سیستم های تخلیه خشکی و طوفانی؛ یعنی مکان هایی که به تثبیت و فیلتراسیون طولانی مدت زمین نیاز داریم، بسیار ایده آل عمل می کنند.

ژئوتکستایل نبافته از الیاف های کوتاه و بلندی که به طور تصادفی در لایه هایی به روی هم قرار گرفته اند و همانند یک شبکه نمدی توزیع شده اند. 

از جمله کاربردهای اساسی  ژئوتکستایل های نبافته می توان به استفاده در پوشش محافظ لوله های انتقال، کنترل کننده فرسایش، روکش آسفالت، محافظ و زهکش چمن های مصنوعی اشاره کرد.

خرید ژئوتکستایل نبافته

برای خرید ژئوتکستایل نبافته شما می توانید از شرکت های معتبر در این حوزه کمک بگیرید، یکی از شرکت هایی که در حوزه ژئوممبران فعالیت بسیاری دارد شرکت ژئوخانجانی می باشد، این شرکت از جمله شرکت های بسیار معتبر در حوزه تولید دستگاه های صنعتی می باشد.

 

ویژه ها


تخمین هدر رفت آب
تخمین هدر رفت آب

تخمین آب هدر رفته از کفی کانال انتقال آب

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

تحلیل و بررسی سازه های فرسوده جهت جایگزینی با متریال جدید

تبلیغات


راه های ارتباطی


تهران، یوسف آباد، خیابان جهان آرا، خیابان 27، پلاک 67، طبقه سوم
02188009862
02188009862
02189770827
09120204952
info@geokhanjani.com

دسترسی سریع


 • صفحه اصلی
 • آخرین مطالب
 • پروژه ها
 • محصولات
 • کاتالوگ