02188009861

02189770827

مشاوره

خانه>بلاگ>مقالات>نحوه نصب و استفاده از ژئوسل

نحوه نصب و استفاده از ژئوسل

نحوه نصب و استفاده از ژئوسل

نحوه نصب و استفاده از ژئوسل


مقالات700۱۴۰۳/۲/۲۰

نحوه نصب و استفاده از ژئوسل

شکی نیست که استحکام سازه‌ها بر روی زمین در موقعیت‌های گوناگون بسیار مهم است. علاوه بر رانش زمین، به ویژه در سازه های مهندسی مانند جاده ها و راه آهن، که برای حمل و نقل مهم هستند، نیاز به حفاظت از سازه‌ها در برابر رانش زمین نیز وجود دارد. هم در صورت فرسایش و هم در صورت عدم تعادل زمین، آسیب شدیدی ممکن است برای سازه رخ دهد. خوشبختانه فناوری وجود دارد که در این شرایط به کمک شما می شتابد: ژئوسل. ما در این مقاله میخواهیم درباره چگونگی مصب و استفاده از ژئوسل با شما دوست عزیز صحبت نماییم.

ژئوسل چیست؟

ژئوسل، یک ساختار سلولی سه بعدی است که می تواند با خاک، شن یا مواد دیگر پر شود تا شیب‌های تند را متعادل کند و از فرسایش جلوگیری کند. ژئوسل از پلی اتیلن با چگالی بالا (HDPE) تشکیل شده است و دارای ساختار سلولی باز است که به آن اجازه می دهد تا با زمین سازگار شود. ژئوسل فناوری ارزشمندی است که می تواند مزایای مختلفی را ارائه دهد. چه بخواهید خاک را متعادل کنید، چه از فرسایش جلوگیری کنید، یا یک سطح جدید ایجاد کنید، ژئوسل ها پتانسیل انجام همه این کارها را دارند.

چگونه ژئوسل را نصب کنیم؟

مراحلی که باید در هنگام نصب ژئوسل برای تثبیت زمین انجام شود به شرح زیر است:

آماده سازی زمین

ابتدا لازم است سطحی که ژئوسل‌ها روی آن قرار می گیرند آماده شود. خاک صاف شود. سوراخ ایجاد شود. عمق و کامل بودن سوراخ حفر شده برای قرار دادن ژئوسل‌ها، بسته به اندازه و عرض ژئوسل ها متفاوت است. وقتی کف آماده شد، ژئوتکستایل باید قرار گیرد. ژئوتکستایل یک مانع بین ژئوسل و خاک است. این مایع به پایدار نگه داشتن خاک و ژئوسل ها کمک می کند.

مراحل نصب ژئوسل شامل موارد مختلفی می شود.

گسترش ژئوسل ها

شما باید ژئوسل‌ها را باتوجه به منطقه ای که آن را اشغال می کند و تعداد ژئوسل‌هایی که قرار است، قرار بگیرند گسترش دهید. اطمینان حاصل کنید که شبکه زمینی ژئوسل به طور کامل گسترش یافته میباشد، زیرا اگر ژئوسل‌ها به طور کامل باز نشده باشند، اندازه کافی برای پوشش کل منطقه وجود ندارد.

پر کردن ژئوسل ها

ژئوسل‌ها با مواد پرکننده پر می شوند و سپس روی سطح فشرده می شوند. مواد اینفیل باید به سلول‌ها اضافه شود. این همان چیزی است که ثبات زمین و کنترل فرسایش را ایجاد می کند. سلول‌ها از جابجایی یا غرق شدن مواد جلوگیری می کنند. نوع مواد پر کننده تعیین می کند که چه نوع پایه ای ایجاد می کنید.

مواد را فشرده کنید

هنگامی که مواد پر کننده اضافه شد، باید آن را فشرده کنید. برای این کار، می توانید از کشش یا غلتک برای فشرده سازی مناسب مواد استفاده کرد.

ژئوسل در چه مناطقی مورد استفاده قرار میگیرد؟

این ساختارهای سلولی سه بعدی را می توان در حین نصب گسترش داد تا دیوارهای انعطاف پذیر با نوارهای به هم پیوسته را تشکیل دهند و نیروی کشش را تقویت کنند. همچنین با ثابت نگه داشتن زمین در فشار و جابجایی هایی که در اثر عوامل محیطی مانند آب و هوا ایجاد می شود از حرکت جلوگیری می کند. ژئوسل ها با طراحی های باکیفیت، عملکردهای بسیار متفاوتی دارند. بنابراین می توانید با خیالی آسوده مسیر ژئوسل را نصب کنید.

یکی از کاربردهای اصلی ژئوسل حفظ سازه‌ها است. به عنوان مثال، شرکت های بزرگ از ژئوسل‌ها به عنوان پیوندهای محافظ برای محافظت از سازه های هیدرولیکی و تجهیزات مختلف صنعتی خود استفاده می کنند. ژئوسل به عنوان یک ماده مرکب با زمین عمل می کند، مواد پرکننده را در داخل زمین قفل می کند و با پخش بیشتر بار در فضا، فرسایش را کاهش می دهد. ژئوسل ها در این مناطق کاربرد بیشتری دارند:

 • راهسازی
 • متعادل سازی و تقویت زیرساخت‌های مسیرها در زمین‌های نرم و مقاوم.
 • حفاظت از کانال‌ها
 • جاده‌های فرودگاهی
 • متعادل سازی خاک
 • سازه‌های مهندسی مانند نهر، حوضچه و حفاظت ساحلی
 • حفظ و تثبیت سطوح شیب دار

مزایا و کاربردهای ژئوسل

استفاده از ژئوسل مزایای مختلفی دارد. صرف نظر از اینکه برای چه عملکردهایی به ژئوسل نیاز دارید، فرآیند نصب تا حد زیادی یکسان و یک مدل است.

برخی از کاربردهای دیگر ژئوسل ها عبارتند از:

 • تثبیت خاک: ژئوسل ها از حرکت یا جابجایی لایه های سطحی جلوگیری می کنند. این باعث ایجاد ثبات بیشتر در خاک بالای پانل های ژئوسل می شود.
 • محافظت از کانال: یکی دیگر از مزایای ژئوسل ها نفوذپذیری آنهاست. این یک راه حل زهکشی برای پروژه‌ها ایجاد می کند و ژئوسل‌ها را به گزینه ای ایده آل برای تقویت کانال ها تبدیل می کند.
 • دیوار حائل: ژئوسل‌ها نیز گزینه مناسبی برای ساخت دیوارهای حائل هستند. قدرت استثنایی آنها، پشتیبانی بیشتری از این پروژه‌ها می کند.
 • حفاظت از شیب: استحکام ایجاد شده توسط ژئوسل‌ها نیز برای حفاظت از شیب ارزشمند است. آنها مواد زمین را، در محل خود نگه می دارند تا از لغزش یا حرکت خاک جلوگیری کنند.

کلام پایانی

در این مطلب سعی نمودین شما را با نحوه نصب ژئوسل آشنا کنیم. سپس برای شما کاربردها و مزایای این فناوری را برشمردیم. اگر بخواهیم در یک عبارت کوتاه این فناوری را تعریف کنیم، باید بگوییم که ژئوسل فناوری است که به ثابت ماندن و استحکام بیشتر سازه مورد نظر شما کمک فراوان میکند.

0

نظر درباره این موضوع نوشته شده است

ارسال نظر

ارسال