02188009861

02189770827

مشاوره

خانه>وبلاگ>آشنایی با ژئوسنتتیک ها>ژئوتکستایل چیست و چه کاربردی دارد؟

ژئوتکستایل چیست و چه کاربردی دارد؟

ژئوتکستایل چیست و چه کاربردی دارد؟

ژئوتکستایل چیست و چه کاربردی دارد؟


ژئوتکستایل چیست؟

قبل از هر چیزی می خواهیم به این سوال پاسخ دهیم که ژئوتکستایل چیست؟

ژئوتکستایل‌ها به همراه سایر ژئوسنتتیک‌ها از قبیل ژئومببرین، ژئوگرید، ژئونت و غیره مجموعه ایده آلی را برای پروژه‌های عمرانی و ساختمانی ایجاد می کنند. به زمین‌های پارچه، بافته اجرائی، پارچه ساختمانی، فیلتر پارچه ای و مصنوعی در واقع ژئوتکستایل می گویند. که در حقیقت ژئوتکستایل صفحات نفوذ پذیری می باشند که از الیافی همچون پلی استر یا پلی پروپیلن و به دو صورت بافته نشده Nonwoven و بافته شده Woven ساخته شده اند. دلیل اینکه در اکثر کشورها برای کارهای ساختمانی از ژئوتکستایل بافته شده استفاده می شود به خاطر خصوصیاتی از قبیل: جرای بسیار سریع و راحت، مقاومت بالا، وزن و هزینه کم و از همه مهمتر تخریب کمتر به طبیعت است. در نوع ژئوتکستایل بافته نشده توده ای از الیاف با استفاده از فشار مکانیکی (سوزنی) Needlepunch به هم اتصال یافته و یا با استفاده از حرارت و چسب‌های شیمیایی تولید میگردد.

ژئوتکستایل چیست؟

کاربرد ژئوتکستایل

ژئوتکستایل ها را می توان به عنوان مواد نساجی نفوذپذیر تعریف کرد که در ترکیب با خاک یا هر ماده مهندسی عمران دیگری استفاده می شود. ژئوتکستایل شاخه ای از تکستایل فنی است. ژئوتکستایل نوع خاصی از پارچه پلیمری (پلی استر، پلی پروپیلن و غیره) با سوراخ های بسیار کوچک است که برای بهبود خواص خاک در پروژه های عمرانی استفاده می شود. ژئوتکستایل یک ماده نساجی ایده آل برای جاده ها، بنادر، محل های دفن زباله، ساخت و ساز موج شکن، سازه های زهکشی و سایر پروژه های عمرانی است این نوع از ژئو با سازگاری بالا نسبت به طبیعت می باشد به همین جهت در کارهای عمرانی مربوط به طبعت مورد استفاده قرار میگیرد تا کمترین آسیب را به طبیعت وارد می کند. در مقاله زمینه های کاربرد ژئوتکستایل به طور کامل به این موضوع پرداخته ایم.

ژئوتکستایل در راهسازی

ژئوتکستایل ها یکی از مواد مقاوم در برابر آسیب های ممکن در مقابله با آسیب های طبیعی می باشد، ژئوتکستایل ها با مقاومت بالا می تواند. ژئوتکستایل های به طور گسترده در ساخت و ساز جاده استفاده می شوند و با افزودن استحکام کششی، خاک را تقویت می کنند. ژئوتکستایل ها می توانند به عنوان یک لایه آبگیری سریع در بستر جاده استفاده شوند. ژئوتکستایل ها در ساخت و سازهای جاده ها بسیار مقاوم می باشند.

ژئوممبران و ژئوتکستایل چیست

هریک از ژئو ها با توجه به نیاز خاصی ساخته شده اند، برای استفاده از هر یک از آن ها باید با توجه به استحکام و کاربرد آن ها مورد استفاده قرار بگیرد در زیر در مورد ژئو ممبران ها و همچنین ژئوتکستایل ها توضیح کوتاهی خواهیم پرداخت:

ژئوتکستایل چیست؟

ژئوتکستایل داریای عایق زهکشی استثنایی، خواص ضد نشت و تقویت کننده و فیلتراسیون است. علاوه بر این، دارای ویژگی های مانند وزن کم، استحکام کششی بالا، نفوذپذیری، مقاومت در برابر حرارت و ضد یخ زدگی به دلیل پارچه ژئوتکستایل نبافته است. از ژئوتکستایل نیز استفاده می شود زیرا در برابر خوردگی بسیار مقاوم است.

ژئوممبران چیست؟

ژئوممبران معمولا در ساخت و سازهای مرتبط با مهندسی استفاده می شود که در آ« مواد ضد نشت برای خواصی مانند جداسازی، پایه های محکم، مواد زهکشی خوب و ضد ترک مورد نیاز است. تفاوت عمده دیگر این است که برای اهداف ضد فیلتر، ژئوتکستایل بسیار ترجیح داده می شود، در حالی که از ژئوممبران برای ضد نشت استفاده می شود.

استفاده صحیح از هر یک از آن ها می تواند عمر سازه ی شما را به مراتب بالا ببرد اگر به دنبال خرید آسان ژئوتکستایل با کیفیت بالا هستید می توانید با گروه صنعتی ژئوخانجانی تماس حاصل نمایید.

تفاوت ژئوگرید و ژئوتکستایل

ژئوگرید ها و ژئوتکستایل ها تفاوت بسیار زیادی داردند این تفاوت ها به شکلی می باشد که ژئوگرید ها به طور خاص به عنوان یک ماده تقویت کنند تولید می شوند اما ژئوتکستایل ها برای جداسازی، فیلتراسیون و زهکشی و در فعالیت های عمرانی استفاده می شوند و برای خرید ژئوگرید و ژئوتکستایل می توانید به صفحه محصولات سایت مراجعه کنید.

عملکرد چندگانه ژئوتکستایل

ژئوتکستایل در برخی مواقع یک یا چند نقش را در یک سازه ایفا می­کند. بعنوان مثال یک ژئوتکستایل می­تواند هم از یک لایه عایقی محافظت کند و در عین­ حال آب را نیز زهکشی کرده و از سازه خارج نماید. البته باید در این موارد به خواص دینامیکی و هیدرولیکی مانند ضخامت، مقاومت بسیار عالی در برابر صدمات حین کار و نصب، خواص هیدرولیکی عالی و یکنواخت و … همزمان توجه شود.

ژئوتکستایل نبافته

منسوجات سازه ای پلیمری (ژئوتکستایل) با کاربردهای متنوع در صنعت راه و ساختمان و هیدرولیک همچون روکش آسفالت، زیرسازی جاده، بسترریل، اسکله و سد سازی، دیوار حایل، محافظت سواحل، خط لوله، زهکشی ساختمان و فیلتر کردن، محافظ بکینگ چمن مصنوعی، تونل، حفظ محیط زیست، آب و فاضلاب، ایجاد دریاچه‌های مصنوعی و غیره کاربرد دارد.

ژئوتکستایل نبافته

مزیت عملی ژئوتکستایل

کاربرد ژئوتکستایل سریع و راحت است و مهارت خاصی لازم ندارد، دوام آنها در مقابل عوامل طبیعی زیاد است، توانایی آنها در نگهداری ذرات خاک در محل خود، مقاومت الکتریکی بالا دارد.

با توجه به این موضوع که بخاطر تعدد روش‌ها و مصالح مختلفی که برای تهیه ژئوتکستایل وجود دارد نباید جای هیچگونه تعجبی وجود داشته باشد که از انواع مختلف ژئوتکستایل که در دسترس است و با توجه به شرایط مکانیکی، فیزیکی و دوام نوع مورد نیاز انتخاب شود. الیاف بافته شده و بافته نشده ژئوتکستایل برای پروژه‌های مختلفی همچون ساخت راه آهن، تونل، حفاظت ژئوممبرین در ساختن دریاچه‌های مصنوعی و… کاربرد بسیار ایده آلی دارد.

0

نظر درباره این موضوع نوشته شده است

ارسال نظر

ارسال

فروش ویژه ژئوممبران