02188009861

02189770827

مشاوره

خانه>وبلاگ>مقالات>نقش ژئوتکستایل در کاهش فرسایش ساحلی

نقش ژئوتکستایل در کاهش فرسایش ساحلی

نقش ژئوتکستایل در کاهش فرسایش ساحلی

نقش ژئوتکستایل در کاهش فرسایش ساحلی


مقالات680۱۴۰۳/۲/۲۵

کاربرد ژئوتکستایل در کاهش فرسایش ساحلی

امروز و در این مطلب میخواهیم شما را با کاربرد ژئوتکستایل در کم کردن فرسایش سواحل آشنا نماییم. در ابتدا شما را با تعریف ژئوتکستایل آشنا میکنیم و سپس به مابقی توضیحات میپردازیم.

ژئوتکستایل چیست؟

لوله ژئوتکستایل یکی از سازه‌های ژئوسنتتیکی است که در حفاظت از سواحل بسیار استفاده می شود. لوله‌های ژئوتکستایل از پارچه‌های ژئوسنتتیک با استحکام بالا ساخته می‌شوند که به آب اجازه می‌دهند در حفره‌ها جریان یابد و در عین حال مواد پرکننده را حفظ می‌کنند. آنها به طور گسترده برای آبگیری، کنترل سیل و حفاظت از ساحل استفاده می شوند. لوله ژئوتکستایل را می توان در شرایط مختلف به دلیل مصرف کم هزینه و زمان ساخت مناسب، نیاز به تجهیزات ساده و نیاز به نیروی کار کم مهارت مورد استفاده قرار داد. به طور کلی از ژئوتکستایل در بسیاری از موارد استفاده می شود برای مثال ژئوتکستایل در کنترل علف های هرز نقش مهمی ایفا میکند.

ژئوتکستایل در  کاهش فرسایش سواحل نقش موثری دارند.

چه چیزی باعث فرسایش سواحل می شود؟

فرسایش ساحلی بخشی از یک چرخه طبیعی است که در آن شن و ماسه به طور مداوم در حال ایجاد یا فرسایش توسط امواج، باد، باران و جزر و مد است. طوفان‌ها همچنین می توانند باعث فرسایش ساحل شوند، زیرا می توانند انرژی موج و باد را افزایش دهند که بر خط ساحلی تأثیر می گذارد و باعث حذف سریع شن و ماسه می شود. ریزش صخره که به عنوان شکست صخره نیز شناخته می شود، زمانی رخ می دهد که استحکام داخلی تشکیل صخره کاهش یابد و دیگر نتواند وزن خود را تحمل کند.

این می تواند زمانی رخ دهد که صخره در معرض:

  • فرسایش در پایه صخره
  • تغییر در میزان رطوبت (خشک شدن یا خیس شدن)
  • گرما و سرمای شدید
  • حوادث بارندگی زیاد
  • فعالیت لرزه ای

فرسایش و شکست صخره‌ها غیرقابل پیش‌بینی هستند و می‌توانند بدون هشدار اتفاق بیفتند و خطری را برای افرادی که بالای صخره و ساحل حضور دارند، ایجاد کنند. مهندسان در صورت لزوم برای اطمینان از ایمنی عمومی، از جمله بستن صخره‌ها یا سواحل، اقدام خواهند کرد. یکی از روش‌های ایمن برای جلوگیری از فرسایش ساحلی استفاده از ژئوتکستایل و ژئوسل میباشد.

چرا از ژئوتکستایل برای کنترل فرسایش ساحلی استفاده میشود؟

ژئوسنتتیک‌ها مواد پلیمری با مقاومت بالا هستند که اغلب در تماس با خاک، سنگ و ملات استفاده می شوند. پنج عملکرد اصلی ژئوسنتتیک‌ها عبارتند از: جداسازی، زهکشی، فیلتراسیون، تقویت و مهار. بنابراین، در سه دهه گذشته، ژئوسنتتیک‌ها در ساخت سازه‌های ساحلی برای حفظ تعادل خط ساحلی استفاده شده اند.

 پنج عملکرد اصلی ژئوسنتتیک‌ها عبارتند از: جداسازی، زهکشی، فیلتراسیون، تقویت و مهار. بنابراین، در سه دهه گذشته، ژئوسنتتیک‌ها در ساخت سازه‌های ساحلی برای حفظ تعادل خط ساحلی استفاده شده اند.

کاربرد لوله‌های ژئوتکستایل در سواحل شنی عمدتاً برای جلوگیری از فرسایش بیشتر خط ساحلی و تغذیه بهتر ساحل بود. بنابر این برای سواحل گل آلود، احیای ساحل و حفاظت از ساحل در طرح های مدیریت ساحلی قابل استفاده است.

اهداف اصلی اجرای فناوری لوله ژئوتکستایل در سواحل شنی حفاظت از منطقه ساحلی از فرسایش بیشتر و تغذیه طبیعی ساحل است. استفاده از لوله های ژئوتکستایل یک روش مناسب برای کاهش اتلاف نیروهای موج و تجمع رسوب در سواحل گل آلود است.

به عنوان مثال، در پروژه‌های تغذیه ساحل، اغلب از ژئوتکستایل ها برای کمک به نگه داشتن شن و ماسه جدید در جای خود استفاده می شود و از شسته شدن آن توسط امواج و جریان ها جلوگیری می کند. در پروژه های تثبیت تپه های شنی، ژئوتکستایل‌ها برای کمک به نگه داشتن تپه در محل، محافظت از ساحل و خانه‌های مجاور در برابر موج طوفان و آسیب امواج استفاده می شود. و یا به عنوان بخشی از ساخت دیوار دریایی، ژئوتکستایل‌ها بین دیواره دریا و آب قرار می گیرند تا به جلوگیری از فرسایش و شست و شوی پایه دیواره دریا کمک کنند. این می تواند به افزایش عمر دیواره دریا کمک کند.

کلام آخر

ژئوتکستایل‌ها نوعی پارچه مصنوعی هستند و یکی از کاربردهای ژئوتکستایل شامل حفاظت از ساحل استفاده می شود. هنگامی که در حفاظت از ساحل استفاده می شود، ژئوتکستایل‌ها معمولاً در یا نزدیک ساحل قرار می گیرند تا به تثبیت شن و ماسه و جلوگیری از فرسایش کمک کنند.

به طور کلی، مزایای لوله‌های ژئوتکستایل مانند اجرای سریع، هزینه کم، وزن سبک، نیاز به تجهیزات ساده و اثربخشی در حفاظت از ساحل، آنها را جایگزین مناسبی برای سازه های مهندسی سخت کرده است. با این حال، مقاومت کمتر ژئوتکستایل در برابر آسیب باید برطرف شود تا از مدت زمان طولانی تر سرویس لوله‌های ژئوتکستایل اطمینان حاصل شود. پوشاندن ساحل با ژئوتکستایل یا سنگ می تواند سازه‌ها را از تماس مستقیم با اجسام تیز یا فعالیت‌های خرابکاری محافظت کند. در نهایت حفظ و احیای جبهه ساحلی توسط لوله‌های ژئوتکستایل از نظر زیست‌محیطی و اقتصادی، هم در سواحل شنی و هم در سواحل گل‌آلود، مقرون به صرفه و بسیار مناسب است.

0

نظر درباره این موضوع نوشته شده است

ارسال نظر

ارسال

فروش ویژه ژئوممبران